ارزیابی اثرات زیست ‌محیطی (EIA)


ارزیابی اثرات زیست ‌محیطی چیست؟

EIA یا ارزیابی اثرات زیست محیطی ابزاری است که پیامدهای زیست محیطی یک طرح خاص را اندازه‌گیری می‌کند تا تاثیر اجرای آن طرح بر محیط‌ زیست مشخص شود. این ارزیابی برای سیاست‌های برنامه‌ریزی و توسعه شهری بسیار مهم است زیرا بسیاری از این سیاست‌ها بر محیط زیست تمرکز دارند.

EIA تنها بر محیط ‌زیست تمرکز ندارد بلکه اثرات اجتماعی، سلامتی و فرهنگی بر محیط زیست را نیز درنظر می‌گیرد. به‌عنوان مثال، ارزیابی اثرات زیست محیطی می‌تواند برای اندازه‌گیری اثرات محیط ‌زیستی بر تغییر اقلیم نیز مورد استفاده قرار بگیرد. ارزیابی اثرات زیست محیطی با ارائه اثرات محیط زیستی مثبت و منفی هر طرح به تصمیم گیری نهایی متخصصان کمک می‌کند.

مزایای ارزیابی اثرات زیست محیطی

ارزیابی اثرات زیست محیطی مزایای بسیاری دارد. اغلب دولت‌ها از ارزیابی اثرات زیست محیطی برای فهم و پیاده‌سازی مسائل پیچیده محیط زیستی مانند مدیریت پسماند، مدیریت منابع آب و مدیریت کیفیت هوا استفاده می‌نمایند. برخی از کشورها قبل از انجام ارزیابی اثرات زیست محیطی، مقررات قانونی و نهادی خاصی دارند. در کشورهایی که به حفظ محیط زیست خود علاقمند هستند، ارزیابی اثرات زیست محیطی بخشی از قوانین مدیریت منابع می‌باشد.

صرفه جویی در هزینه و کاهش زمان اجرای پروژه و رعایت مقررات قانونی برخی از مزایای کلی ارزیابی اثرات زیست محیطی می‌باشند. از آنجایی‌که ارزیابی اثرات زیست محیطی در مقایسه با سایر تکنیک‌های ارزیابی زیست محیطی که ممکن است دقیق نباشند و یا برای سازمان سودمند نباشند، مدت زمان نسبتا کمی طول می‌کشد، بنابراین از نظر اقتصادی مناسب است.

یکی دیگر از مزایای ارزیابی اثرات زیست محیطی این است که در صورت رعایت روش‌های مربوطه، می‌تواند برای حفاظت از جنگل‌ها، درختان، آب، پسماند، کشاورزی، تفریحی و پاکیزگی شهرها به کار رود. این موارد برای برنامه ریزی شهری اهمیت فراوانی دارند.

تکنیک‌ها و روش‌های ارزیابی اثرات زیست محیطی

تکنیک‌ها و روش‌های ارزیابی اثرات زیست محیطی بسته به نوع کاربرد آن می‌توانند متفاوت باشند.

این روش‌ها با توجه به نوع داده‌های مورد استفاده و سطح تخصص مورد نیاز برای پژوهش، می‌توانند ساده یا پیچیده باشند. در تحلیل و ارزیابی اثرات زیست محیطی از روش‌های کمی و کیفی مختلفی استفاده می‌شود. داده‌های جمع آوری شده مهمترین موردی است که تاثیر ارزیابی اثرات زیست محیطی را مشخص می‌نماید.

نیروی انسانی، محدودیت‌های زمانی و بودجه نیز بایستی قبل از انجام ارزیابی زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد. از آنجایی‌که ارزیابی اثرات زیست محیطی یک روش مبتنی بر تحقیق است، زمان و تلاش زیادی برای جمع آوری داده‌ها و پیاده‌سازی تکنیک‌ها به همراه خواهد داشت.

جمع بندی

بنابراین ارزیابی اثرات زیست محیطی ابزاری مفید برای درک پیچیدگی‌های محیط اطراف ما می‌باشد. در قرن بیست و یکم، ابزارهای مبتنی بر محیط زیست اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند و تحقیق درخصوص تکنیک‌‎های زیست محیطی امری ضروری است زیرا اثرات محیط زیستی هر فعالیتی، زندگی انسان‌ها و همچنین تمامی گونه‌های موجود در سیاره زمین را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نگرانی‌هایی مانند آلودگی هوا، اقلیم، مدیریت منابع آب و پسماند بایستی به تفصیل ارزیابی شود تا بتوان پیچیدگی‌ها را درک کرد و شرایط محیط زیستی را بهبود بخشید. پیروی از تکنیک‌های ارزیابی اثرات زیست محیطی نحوه مدیریت فعالیت‌های زیست محیطی را به شدت بهبود می‌بخشد. اکثر کشورهای توسعه یافته، ارزیابی اثرات زیست محیطی را در قوانین و مقررات قانونی خود اجرا می‌نمایند؛ ضروری است تا تمام کشورها برای بهبود محیط زیست تلاش کنند.

شرکت مهندسان مشاور آرین ستاک اندیش

محیط زیست برای ما
ما برای محیط زیست

شرکت مهندسین مشاور آرین ستاک اندیش با بیش از یک دهه سابقه در زمینه انرژی و اجرای پروژه‌های متعدد و موفق در زمینه محیط زیست، توانایی آن را دارد که خدمات ارزنده‌ای در خصوص ارزیابی اثرات زیست محیطی مرتبط با صنایع مختلف ارائه دهد


مطالب مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − چهار =