عنوان پروژه: انجام خدمات مشاوره مطالعات اندازه‌گیری پارامترهای زیست‌محیطی سایت پتروشیمی بدر شرق
کارفرما: شرکت پترو عمران مکران
محل اجرای پروژه: چابهار
حوزه تخصصی پروژه: اندازه‌گیری آلاینده‌ها (EIA)
وضعیت پروژه: جاری

پروژه‌های دیگر

شرکت آرین ستاک اندیش

پایش زیست ­محیطی فرآیندهایی را توصیف می‌کند که باید برای شناسایی و نظارت بر کیفیت محیط زیست انجام شود. پایش زیست­ محیطی در آماده ‌سازی یک پروژه و نیز در بسیاری از موارد که در آن فعالیت‌های انسانی اثرات مضری بر محیط‌ زیست می­گذارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندازه‌گیری گاز  خطرناک و ذرات معلق برای نظارت بر آلودگی و درک فرآیندهای شیمیایی لازم است. در عین حال، تعیین غلظت گازها در محیط نیاز است توجه به نکات زیر است:

  • روش اندازه‎گیری باید حساسیت بالایی داشته باشد که این امر می‌تواند یک چالش جدی محسوب گردد، چون به عنوان مثال، گونه ‌های با نسبت‌ های اختلاط برابر با 1 به اندازه­گیری دقیق و صحیح غلظت آلاینده­ها نیازمند است.
  • روش­های اندازه‌گیری باید به صورت مجزا باشند و تأثیری در پایش و اندازه پارامترهای دیگر نداشته باشند. بدین معنی که نتیجه اندازه‌گیری یک گونه خاص نباید ردیابی هرگونه دیگری در همان حجم هوا را – نه مثبت و نه منفی – تحت تأثیر قرار دهد. با توجه به این که تعداد زیادی از مولکول‌های مختلف در سطح ppt و ppb، حتی در هوای پاک وجود دارند، این نکته اهمیت زیادی پیدا می­کند.
  • از منظر کاربردهای عملی، الزامات دیگری شامل سادگی طراحی و استفاده از ابزار، توانایی انجام وظایف و واکنش با سرعت بالا، امکان نظارت بر عملیات وجود داشته باشد.

به طور کلی، پایش محیط ‌زیست روی چهار جزء اصلی محیط متمرکز است:

  • هوا
  • خاک (در انتهای بسته اول، به نقاط اندازه­گیری خاک محدوده مطالعاتی اشاره خواهد شد)
  • آب
  • موجودات زنده

پایش کیفیت هوا در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی صنایع، کیفیت هوای مجاور به شدت، تحت تأثیر فعالیت­های داخل صنعت قرار می­گیرد. پایش خروجی دودکش­ها می­تواند به کنترل کیفیت هوا کمک شایانی کند.

پایش کیفیت خاک بخشی ضروری از تولید مواد غذایی با کیفیت و سالم است. این شامل بررسی عواملی چون فرسایش، آلودگی خاک و میزان نمک می‌باشد.

پایش کیفیت آب سطحی و زیرزمینی و تحلیل اطلاعات در مورد کیفیت آب بخش مهمی از ایجاد اطمینان از دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها و منابع آبی است. حضور اکسیژن، مواد مغذی، روغن‌ها، آفت‌کش‌ها و فلزات بر کیفیت آب تأثیر دارند. شرایط فیزیکی مانند جریان، دما، رسوبات و مواد محلول و معلق می­توانند برای پایش منابع آبی در نظر گرفته ‌شوند.

شرکت مهندسان مشاور آرین ستاک اندیش

محیط زیست برای ما
ما برای محیط زیست

شرکت مهندسین مشاور آرین ستاک اندیش با بیش از 13 سال سابقه و با کادری متخصص و مجرب در حوزه‌ی صنعت نفت و پالایشگاه آمادگی همکاری کامل در پروژه‌های مربوط به پایش زیست‌محیطی و طراحی تصفیه‌خانه این صنعت بزرگ و مهم را داشته و پیشاپیش از اعتماد و حسن انتخاب شما سپاس‌گزار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =