عنوان پروژه: طراحی سیستم مدیریت زیست محیطی خاک در صنایع پتروشیمی
کارفرما: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران(شرکت ملی صنایع پتروشیمی)
محل اجرای پروژه: تهران
حوزه تخصصی پروژه:آلودگی خاک
وضعیت پروژه: تکمیل-1392
سیستم مدیریت زیست محیطی خاک در صنایع پتروشیمی

پروژه‌های دیگر

با توجه به پتانسیل‌های بسیار بالای بروز حوادث در صنایع پتروشیمی ، نیازمندی به استقرار سیستم مدیریت، برای پیشگیری از خسارات جبران ناپذیر به کلیه عوامل یک سیستم پویا (نیروی انسانی، تجهیزات و محیط زیست) اجتناب ناپذیر است. در این میان مجموعه محیط زیست (آب، خاک و هوا) از لحاظ تاثیر بر سلامت کارکنان و محیط از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این راهنما به تدوین خط مشی کلی حفاظت از خاک با در نظر گرفتن الزامات قانونی و همچنین تعیین محورهای اجرایی سیستم پرداخته شده است.

بررسی آلودگی خاک: بررسی خاک با هدف مشخص کردن آلودگی ناشی از فعالیت های صنعتی گذشته است که شامل گرفتن اطلاعات از کیفیت پایه خاک (قبل و یا در اسرع وقت پس از شروع فعالیت های صنعتی)، و همچنین بررسی کیفیت خاک حین فعالیت و همچنین پس از خاتمه دادن به فعالیت یک صنعت است.

ریسک خاک: رده بندی احتمال آلودگی خاک ناشی از فعالیت های صنعتی خاص

شرکت‌ها باید به منظور کنترل جنبه‌های زیست محیطی مرتبط با خاک، یک سیستم مدیریت زیست محیطی خاک (EMSS) مستقر کنند. بخش‌های اصلی و مهم سیستم حفاظت زیست محیطی خاک هر شرکت شامل: بازرسی، نظارت‌، مدیریت حوادث و بررسی‌های دوره‌ای خاک است.

شرکت‌ها باید اقدامات سیستم مدیریت زیست محیطی خاک خود را در دل سیستم حفاظت زیست محیطی کلی شرکت جای دهند تا از این طریق قادر باشند مسوولیت‌های زیست محیطی مرتبط با خاک خود را برعهده گرفته و اجرا کنند.

سیستم مدیریت زیست محیطی خاک در صنایع پتروشیمی جهت اطمینان از حصول شرایط مجوزها به صورت دقیق تدوین شده است.  صدور، اصلاح و تجدید مجوزهای زیست محیطی خاک هر شرکت به صورت رسمی بر عهده مقامات ذی صلاح (HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی و یا سازمان محیط زیست) است.

بر اساس EMSS صنایع پتروشیمی، درخواست مجوز از طرف هر شرکت به سازمان مرتبط (HSE-NPC و یا سازمان محیط زیست) باید شامل گزارش بررسی کیفیت پایه خاک باشد. مدیریت HSE-NPC درخواست مجوزهای بدون وجود این گزارش را رد می‌کند. هدف از بررسی شرایط پایه خاک، بنا نهادن سطح مرجعی برای کیفیت خاک (خاک و آب زیرزمینی) است. این امر معیار پایه‌ای در حوادث آلاینده خاک آینده است.

بر اساس EMSS صنایع پتروشیمی، در هر شرکت صدور مجوزها باید با الزام بررسی آلودگی خاک در حین و بعد از اتمام  فعالیت‌هایی که جنبه زیست محیطی آنها برای خاک خطرناک است، همراه باشد. علاوه بر آن در مجوز صادر شده باید ضمانت هایی برای دست‌یابی به ريسك خاک قابل اغماض در جزئیات فعالیت‌های مرتبط با خاک ذکر شود.

در هر شرکت هنگام درخواست مجوز باید “بهترین تکنیک در دسترس”(BAT) برای ساخت و تجهیز تاسیسات، اجرا شده باشد.

اگر در هر شرکت حتی با استفاده از بهترین تکنیک در دسترس، ریسک خاک غیر قابل پذیرش باشد، فعالیت صنعتی مرتبط باید رد شود.

شرکت مهندسان مشاور آرین ستاک اندیش

محیط زیست برای ما
ما برای محیط زیست

شرکت مهندسین مشاور آرین ستاک اندیش با بیش از 13 سال تجربه در حوزه ­­های مختلف محیط­زیستی، آماده ارائه خدمات و مشاوره در زمینه پایش و کنترل آلاینده ­ها از صنایع مختلف به ویژه پالایشگاه­ها و صنایع نفتی می­باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 3 =