عنوان پروژه: انجام مطالعات ارزیابی ریسک خط لوله QRA انتقال محصول شرکت انبارها و پایانه‌های مکران
کارفرما: شرکت پترو عمران مکران
محل اجرای پروژه: چابهار
حوزه تخصصی پروژه: ارزیابی ریسک
وضعیت پروژه: تکمیل
ارزیابی ریسک خط لوله مکران

پروژه‌های دیگر

شرکت آرین ستاک اندیش

تعریف ریسک و ارزیابی آن در خط لوله پایانه های مکران

براساس مفاهيم و عناوين موجود، ريسک به عنوان توصيف عواقب يک خطر بالقوه و يا بيان احتمال وقوع آن تعريف مي­گردد. سنديابي ريسک فرآیندي است که در آن با استفاده از تکنيک­هاي مختلف ميزان احتمال بروز يک ريسک و همچنين اثرات ناشي از آن مورد بررسي قرار مي­گيرد و نتايج حاصله براساس عمق و مرحله مطالعات به صورت کمي و يا کيفي ارائه مي­گردد.

ارزيابي ريسک شامل فرآیندهاي مختلفي از جمله شناسايي خطرات احتمالي، پيش‌بيني محل وقوع،  برآورد احتمال وقوع و ارزيابي اثرات حاصل از وقوع ريسک مي‌باشد. ارزيابي ريسک عمدتا مطالعات مستقلي است که توسط تيم کارشناسي مربوطه و با در اختيار داشتن اطلاعات پايه مورد نظر صورت مي­گيرد.

ارزيابي ريسک، فرآیند تحليل کيفي پتانسيل­هاي خطر و ضريب بالفعل شدن ريسک بالقوه ناشي از اجراي پروژه و همچنين حساسيت يا آسيب­پذيري محيط پيراموني مي­باشد، بعبارت ديگر مي­توان چنين بيان نمود که در ارزيابي ريسک، حساسيت­هاي جوامع انساني به عنوان پذيرنده اثرات در تحليل‌ها مورد بررسي قرار مي­گيرد.

در همين راستا با عنايت به اينکه ماهيت مطالعات ارزيابي ریسک، ارزشيابي و تجزيه و تحليل اثرات ناشي از اجراي پروژه مي­باشد، لذا به ارزيابي ريسک پرداخته شده است، به گونه­ اي که در آن علاوه بر بررسي و تحليل جنبه ­هاي مختلف ريسک، با شناخت کامل از محيط­ زيست منطقه تحت تأثير، ميزان حساسيت محيط زيست تحت تأثير و همچنين ارزش­هاي خاص زيست­ محيطي منطقه نيز بکار برده شده است. به بيان ديگر مي­توان اذعان داشت در ارزيابي ريسک، حساسيت­هاي محيط ­زيست و عرصه‌هاي داراي ارزش ويژه نيز در ارزيابي دخالت داده مي­شود.

ارزیابی ریسک در پتروشیمی مکران

همانگونه که ذکر گردید، ارزيابي ريسك شامل فرآیندهاي مختلفي از جمله شناسايي خطرات احتمالي، پيش­بيني محل وقوع خطر و پيش بيني اثرات حاصل از رخداد ريسك مي‌باشد. اما بديهي است كه بدون شناخت كامل طرح مورد مطالعه و محيط پيرامون آن نمي­توان در مورد قدرت و يا ضعف پروژه در قبال ريسك اظهار نظر كرد. لذا در ابتدا ويژگي­ هاي طرح انتقال محصول شرکت انبارها و پایانه ‌های مکران مورد بررسي قرار گرفته و مرحله دوم به بررسي و تحليل محيط پذيرنده اثر اختصاص يافته است. برخي از ويژگي­ هاي پروژه كه مورد بررسي قرار گرفته اند به شرح زير ميباشد:

  • ويژگي‌هاي پروژه شامل تاسيسات بكار رفته در محدوده بلافصل از جمله مخازن، واحدهای مختلف فرایندی، خطوط انتقال دهنده، تاسیسات و پروژه ­های پی­آیند و همچنين ويژگي­هاي فيزيكي و شيميايي فرایندهای كه جزییات آن در فصل دوم گزارش ارائه شده است.
  • فاكتورهاي هيدرولوژي سطحي و اقليم شامل ويژگي­هاي مسیل­ها و مشخصات جوي از جمله رطوبت، باد، بارندگي، دماي هوا و غیره.
  • مطالعات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگی
  • پارامترهاي خاكشناسي و زمين شناسي  شامل  خورندگي خاك در محدوده مستقیم و تعيين نوع اراضي و همچنين بررسي پتانسيل لغزش، رانش، نشست زمين و وجود خطوط گسل و امكان وقوع زمين لرزه

شرکت مهندسان مشاور آرین ستاک اندیش

محیط زیست برای ما
ما برای محیط زیست

شرکت مهندسین مشاور آرین ستاک اندیش با بیش از 13 سال سابقه در زمینه انرژی و اجرای پروژه‌های متعدد و موفق در زمینه محیط زیست، توانایی آن را دارد که خدمات ارزنده‌ای در خصوص ارزیابی اثرات زیست محیطی مرتبط با صنایع مختلف ارائه دهد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + چهارده =