بنزن چیست؟

بنزن یک مایع بی رنگ با بوی شیرین است. به شدت آتش زا و به سرعت تبخیر می شود. بنزن را می ‌توان در مصارف روزانه مثل چسب و مواد شوینده دید. این ماده خطرناک و سمی است و تحقیقات نشان داده است که می‌ تواند برای انسان، حیوانات، گیاهان و در کل محیط زیست خطرناک باشد.

مولکول بنزن
مولکول بنزن

صنایع وابسته به نفت و گاز، بزرگ ‌ترین منبع تولید این ماده هستند. بنزن می تواند به صورت طبیعی هم در طبیعت وجود داشته باشد. این ترکیب از طریق آتشفشان، دود ناشی از آتش سوزی جنگل ها و از طریق برخی گیاهان و جانوران به جو وارد می شود. بنزن به سرعت تبخیر شده و وارد اتمسفر می شود و می تواند فاصله زیادی را طی کند. اگر وارد خاک شود سریعا به خاک نفوذ کرده و آب های زیرزمینی را آلوده می کند.

به دلیل اینکه این ماده در نفت و بنزین وجود دارد می تواند از طریق ماشین ها، اتوبوس ها، موتور سیکلت ها و هواپیماها نیز وارد جو شود که این عمل هم از طریق دود اگروز و هم از طریق تبخیر سوخت در مخزن بنزین و موتور می تواند اتفاق بیافتد و باعث آلودگی هوا شود.

محصولات حاوی بنزن

محصولات معمول از جمله چسب، سیگار، مواد شوینده، رنگ و برخی از موارد و ملزومات مورد نیاز نقاش ها حاوی بنزن است. مقدار خیلی کمی از آن را می توان در غذاهایی مثل گوشت کنسروی و حتی برخی موارد در نوشیدنی ها نیز یافت. همچنین به عنوان حلال گریس و روغن مورد استفاده قرار می گیرد.

منابع

این ماده در ساخت مواد شیمیایی متعدد مورد نیاز ساخت پلاستیک ها مانند پلی استایرن برای بسته بندی، الیاف مصنوعی مثل ابریشم مصنوعی و نایلون که برای تولید پارچه استفاده می شوند و مواد شوینده استفاده می شود. داروها و آفت کش ها نیز می توانند منابع انتشار بنزن باشند. بنابراین هنگام تخلیه سینک ظرفشویی و و یا استفاده از مواد شیمیایی برای دفع حشرات، این ماده خطرناک را وارد محیط می کنیم.

بنزن چه اثری روی محیط زیست دارد؟

این ماده می تواند با دیگر مواد شیمیایی واکنش دهد و در اتمسفر دود تولید کند. این مواد می توانند به قطرات باران و برف بچسبند و پس از بارندگی وارد آب و خاک شوند.

این ماده روی زندگی آبزیان در رودخانه ها و دریاچه ها اثرات منفی داشته و آنها را بیمار و عقیم می کند. همچنین می تواند رفتار و ظاهر آنها را تغییر دهد و طول عمر آنها را کاهش دهد. گیاهانی که از خاک آلوده به بنزن تغذیه می کنند نیز از بین می روند و رشد آنها متوقف می شود.

چگونه مردم با بنزن مسموم می شوند؟

  • تنفس هوای آلوده به ینزن ( دود اگروز، سیگار کشیدن و حتی با تنفس هوای آلوده به دود سیگار دیگران
  • آشامیدن آب یا خوردن غذایی که آلوده باشد حتی در مقادیر خیلی کم
  • تماس با محصولاتی مثل بنزین که می تواند از طریق پوست جذب شوند
  • زندگی در نزدیکی صنایع که در محصولات خود از بنزن استفاده می کنند، و یا زندگی در نزدیکی آزاد راه و بزرگ راه ها
  • کار در صنایعی که در تولید خود از بنزن استفاده می کنند مثل پالایشگاه ها

همه افراد روزانه در معرض بنزن هستند و این اتفاق می تواند در محیط خانه، محل کار و یا هوای آزاد باشد.خوردن و آشامیدن مواد آلوده به بنزن می تواند باعث مسمومیت،  اختلال در سیستم گوارشی، سرگیجه، خواب آلودگی، تشنج، ضربان قلب بالا، کما و مرگ شود. تماس پوستی با بنزن باعث قرمزی و زخم در پوست خواهد شد و اگر با چشم تماس داشته باشد باعث آسیب به قرنیه می شود.

 بنزن چیست؟

شرکت مهندسان مشاور آرین ستاک اندیش

محیط زیست برای ما
ما برای محیط زیست

شرکت مهندسین مشاور آرین ستاک اندیش با بیش از 13 سال تجربه موفق در زمینه مهندسی محیط زیست و HSE با کادری متخصص و مجرب آماده همکاری در زمینه کاهش و کنترل آلاینده‌ها صنایع مختلف می باشد.


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − سه =